• Pamiętamy

• Uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu, jak co miesiąc, wzięli udział w akcji sprzątania grobów.  Nasi wolontariusze wraz z opiekunami wybrali się na cmentarz parafialny w Borku Strzelińskim, aby uprzątnąć pomniki, które są rzadko odwiedzane, na co dzień lub nie ma się kto nimi zająć. Młodzież z zapałem zabrała się do pracy i szybko uporała się z różnego rodzaju odpadami, opadłymi liśćmi oraz potłuczonymi zniczami.  Mogiły oczyszczone zostały również z chwastów i symbolicznie udekorowane.  Po zakończonych pracach porządkowych, uczniowie przeszli także alejkami cmentarza, wspominając znanych im bliskich oraz zapalili znicze. Akcja przebiegała w spokojnej i pełnej zadumy atmosferze. Celem naszej akcji jest nie tylko pomoc, ale także kształtowanie postaw szacunku oraz wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych.    Cieszymy się, że nasza młodzież chętnie uczestniczy w takich pięknych akcjach i mamy nadzieję, że tradycja sprzątania cmentarza przez nasze Szkolne Koło Wolontariatu nigdy nie zaniknie.

• IRLANDIA -ZIELONA WYSPA

• W tym roku nasza szkoła dołączyła do projektu IRLANDIA W SZKOLE realizowanego przez Fundację
            Kultury Irlandii z siedzibą w Poznaniu. W ramach różnorodnych działań oferowanych przez tę
            organizację uczniowie mogą między innymi uczestniczyć w lekcjach online. Takie zajęcia miały miejsce
            20-go października w klasie siódmej. Lekcję na platformie ZOOM prowadziła prezes fundacji pani Justyna Mazurek-Schramm, która przedstawiła uczniom podstawowe informacje na temat Irlandii-
            Zielonej Wyspy. Siódmoklasiści aktywnie uczestniczyli w lekcji, a na koniec nagrodzili panią prezes brawami. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji z tego wydarzenia.

• XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) jak co roku obchodziliśmy w pierwszy piątek października. Celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie zaangażowali się w świętowanie. Z plakietkami jako asystenci  i przygotowanymi losami sprawdzali stopień Jej opanowania wśród rówieśników oraz starszych i młodszych kolegów. W większości uczestnicy okazali się ekspertami w mnożeniu i zdali ten test pomyślnie :)

• Wycieczka klasy V

• 6 X 2022 r., uczniowie klasy V wraz z Opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy’s World we Wrocławiu.  Otrzymaliśmy sporą dawkę ruchu, wiele atrakcji i powodów do śmiechu. Zdobywaliśmy nowe umiejętności, podjęliśmy ciekawe wyzwania, pokonując własne ograniczenia i wspaniale się przy tym bawiąc. Zwieńczeniem wyjazdu był wspólny obiad. Naszym celem była integracja zespołu klasowego. Wszyscy Uczestnicy wyprawy zgodnie stwierdzili, że to był miły i aktywny dzień.

• AKCJA ŻONKILE

• Każdego roku w okolicy 4 października, który jest Międzynarodowym Dniem Opieki Hospicyjnej sadzone są żonkile. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi, a kwitnące wiosną pola żonkili wyrażają  nadzieję i solidarność z osobami chorymi i ich rodzinami. Nasza szkoła rokrocznie przyłącza się do tej akcji i tak było też w tym roku. Na placu obok szkoły posadziliśmy cebulki żonkili, które zostały przyniesione przez darczyńców. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to piękne dzieło. Szkolne Koło Wolontariatu.

• Konkurs Zielony Las

• Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Borku Strzelińskim po raz kolejny
            bierze udział w konkursie Zielony Las organizowanym przez Zakład Gospodarowania
            Odpadami GAĆ Sp z o o w Oławie.

Konkurs ten polega na zbieraniu surowców wtórnych (makulatury, plastikowych butelek,
            baterii). Jego głównym celem jest zapoznanie dzieci z problematyką odpadów
            komunalnych, umocnienie w nich postaw proekologicznych oraz wyrobieniu nawyku
            zbierania i segregowania surowców wtórnych.

Cele programu:
             rozwijanie świadomości ekologicznej,
             wykształcenie motywacji i chęci do zbiorowej i indywidualnej pracy na rzecz
            środowiska,
             rozwiązywanie aktualnych problemów ekologicznych,
             kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska,
             dostrzeganie zagrożeń wynikających z nadmiernej eksploatacji środowiska,
             uświadomienie potrzeby ochrony środowiska,
             podejmowanie konkretnych działań ( segregacja odpadów) dotyczących ochrony
            środowiska,

Zbiórka surowców odbywać się będzie w każdy pierwszy piątek miesiąca, poczynając od dnia
            07.10.2022r. i polegać będzie na zbieraniu makulatury/ baterii i butelek typu PET w domu
            oraz przynoszeniu ich na portiernię szkoły.

Ilość zebranych surowców będzie zapisywana na daną klasę. Liczy się waga surowców
            zważona przez organizatora projektu.

Zachęcamy do udziału w akcji!