Dnia 17 maja 2023 roku młodzież Naszej Szkoły została zaproszona do Węgier na oficjalne spotkanie poświęcone promowaniu komiksu ,,Wincenty Witos – Premier Rządu 1920’’. Komiks powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Stowarzyszenia Inicjatywy Społeczne. Wydawcą dzieła jest Instytut Pamięci Narodowej. Impreza za swój główny cel przyjęła upowszechnianie dokonań Premiera – Wincentego Witosa w przystępnej formie komiksu, tak popularnej obecnie wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Do aktywnego udziału w uroczystości zostały zachęcone w sposób szczególny placówki, które przyjęły sławnego Polaka za swego patrona, w tym Szkoła Podstawowa w Węgrach i Publiczna Szkoła Podstawowa w Borku Strzelińskim.
Naszą placówkę reprezentowały klasy 8 i 7 oraz Poczet Sztandarowy Szkoły. Grupa, pod pieczą Pani Dyrektor i opiekunów Samorządu Uczniowskiego, wzięła udział w uroczystościach towarzyszących promocji komiksu, które miały miejsce w Domu Kultury i pod pomnikiem Wincentego Witosa w Węgrach. W wydarzeniu wzięli udział znamienici goście: pan Marek Steindel - prawnuk Wincentego Witosa, delegaci Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, przedstawiciele Dolnośląskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego, władze Gminy Żórawina, Wójt Gminy Borów, uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej w Węgrach oraz społeczność lokalna.
Spotkanie rozpoczęło przedstawienie gości, następnie wprowadzone zostały poczty sztandarowe, po czym zakomenderowano odśpiewanie hymnu narodowego i hymnu obu szkół – Pieśni o Wincentym Witosie. Po zakończeniu części oficjalnej poproszono dyrektorów szkół noszących imię Wincentego Witosa o zaprezentowanie swoich placówek. Jako pierwsza głos zabrała Dyrektor PSP W Borku Strzelińskim – pani mgr Dorota Kawałko-Wrona, przedstawiając w formie prezentacji multimedialnej zarys historii i dokonania edukacyjne placówki, którą kieruje. Szkoła Podstawowa w Węgrach zaprezentowała się w formie muzycznej wizytówki – klipu filmowego z nagraniem piosenki w wykonaniu uczennicy szkoły.
Kolejno głos zabrali przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa, zapoznając zebranych z ideą powstania komiksu ,,Wincenty Witos – Premier Rządu 1920’’ i podkreślając jego walory edukacyjne, które zgodne są z działaniami statusowymi stowarzyszenia. Akcja utworu obejmuje okres od 24 lipca 1920 do 13 września 1921 roku, a zatem czas trwania wojny polsko-bolszewickiej i rozstrzygający jej moment - Bitwę Warszawską zwyczajowo określaną mianem Cudu nad Wisłą. Nieprzypadkowo władzę nad Rządem II RP powierzono w owym czasie Wincentemu Witosowi, któremu udało się nie tylko porwać do walki zbrojnej rzesze chłopskie, ale i zjednoczyć wszystkie warstwy i klasy społeczne narodu, ostatecznie przechylając szalę zwycięstwa na polską stronę. Komiks, który oparto o archiwalne materiały faktograficzne, oddaje z drobiazgową precyzją przebieg rozgrywających się wydarzeń historycznych. Postaci w nim występujące to autentyczni bohaterowie tamtych dni: Marszałek Józef Piłsudski, Premier Wincenty Witos, oficerowie, dyplomaci i politycy stanowiący ówczesną Radę Obrony Państwa. Zamysł edukacyjny twórców komiksu polegał na upowszechnieniu wśród młodzieży wiedzy na temat tego burzliwego w okresach dziejów Polski czasu i wagi dokonań Wincentego Witosa jako męża zaufania, człowieka honoru i niekwestionowanego patrioty, który całe swoje życie poświęcił pracy dla dobra ojczyzny, zgodnie z własnym mottem ,,nie ma sprawy ważniejszej niż Polska’’.
Dalszym prelegentem był Wójt Gminy Żórawina, pan Jan Żukowski, który przedstawił zebranym zarys historii powstania pomnika Wincentego Witosa w miejscowości Węgry. Opowiadał zebranym o prężnie działających na tym terenie w okresie powojennym aktywistach chłopskich, wśród których byli i uczestnicy wieców organizowanych przez Wincentego Witosa. Pomnik w Węgrach od wielu już lat upamiętnia dorobek charyzmatycznego przywódcy ruchu ludowego i jest jego symbolem na Dolnym Śląsku.
Następnie głos zabrał prawnuk Wincentego Witosa – pan Marek Steindel, który zwrócił się do zgromadzonej w sali młodzieży, cytując swego legendarnego przodka. W krótkiej, acz serdecznej przemowie zachęcał młode pokolenie do zdobywania wiedzy, pracy na rzecz społeczeństwa i wierności prawdzie, jako wartości najwyższej. Pan Marek Steindel przekazał na ręce dyrektorów szkół egzemplarze komiksu w celu szerszego rozpropagowania ich w placówkach noszących imię Wincentego Witosa. W tym miejscu uczniowie Naszej Szkoły wręczyli wzruszonemu prawnukowi swego patrona wiązankę kwiatów i uzyskali obietnicę, że zostanie ona złożona na grobie Wincentego Witosa.
Kolejnym punktem programu był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Węgrach, po którym na scenę zaproszono grupy teatralne inscenizujące wybrane fragmenty promowanego komiksu. Adaptacji scenariusza dokonali sami twórcy komiksu, oni też poprosili o podzielenie się rolami pomiędzy dwoma szkołami, tak by spektakl stanowił kompletną całość, zgodnie z zamierzeniami autorów.
Pierwsza część przedstawienia przypadła uczniom z PSP w Borku Strzelińskim. Zadanie uczniów polegało na wykreowaniu postaci historycznych, których udział był kluczowy dla przebiegu wojny polsko-bolszewickiej. Pierwotnie inicjatorzy projektu zalecali odegranie poszczególnych scen z czytaniem z podziałem na role, uczniowie jednak doskonale poradzili sobie z pamięciowym opanowaniem nawet bardzo długich kwestii. Przygotowując się od paru miesięcy do występu, poznali biografię odgrywanych przez siebie postaci i rangę, jaką przypisuje się im w kontekście rekonstruowanych wydarzeń. Uczniowie zadbali też o kostiumy w duchu epoki i właściwą charakteryzację. Dali pokaz nie tylko świetnej gry aktorskiej, ale i zrozumienia dla powagi inscenizowanych sytuacji, ostatecznie tworząc niezapomniane kreacje i zdobywając zasłużony aplauz publiczności. W drugiej części inscenizacji wystąpili uczniowie z SP w Węgrach, których program oparty został o symbolikę prezentowanych wydarzeń i przyjął subtelną, poetycką formułę. Niemniej – także nagrodzony został głośnymi brawami i przychylnymi reakcjami widowni.
Po zakończeniu części artystycznej zebrani udali się wraz z pocztami sztandarowymi pod pomnik Wincentego Witosa, gdzie złożone zostały wiązanki okolicznościowe i zapalone znicze w miejscu pamięci narodowej.
Po zakończeniu oficjalnego spotkania uczniowie Naszej Szkoły zostali zaproszeni przez koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły w Węgrach na kiełbaski z grilla i słodki poczęstunek. Impreza, z uwagi na warunki atmosferyczne, przeniosła się z boiska szkolnego do sali gimnastycznej placówki, gdzie uczniowie obu szkół przyjemnie spędzili czas pozostały do powrotu do Borka Strzelińskiego.
Katarzyna Pępkowska