,,Teatr pomostem pokoleniowym” to program twórczej integracji międzypokoleniowej realizowany w gminie Borów. Jego głównym celem jest działanie na rzecz otoczenia przy jednoczesnym rozwijaniu umiejętności własnych dzieci i podnoszeniu aktywności środowiska lokalnego. Ma on za zadanie propagować ideę profilaktyki, która jest niezwykle istotną w dobie powszechnej informatyzacji i rozwoju społeczeństwa sieciowego. Z dotychczasowych doświadczeń w tym obszarze wynika jednoznacznie, że najskuteczniejszą formą przekazu informacji stanowi formuła, w której młodzi apelują zarówno do młodych, jak i trochę starszych. Z tego właśnie powodu uczniowie szkół z terenu gminy Borów włączają się za sprawą sztuki w działania profilaktyczne na rzecz całego społeczeństwa lokalnego. Sztuki, która nie kryje się w zakamarkach sal wystawowych czy teatrów, ale takiej, do której dostęp może mieć każdy i której tworzenie może odmieniać świat każdego z nas.
18 kwietnia 2016 roku w budynku Urzędu Gminy Borów odbyły się mini spektakle teatralne w wykonaniu młodych aktorów, uczniów trzech szkół z terenu gminy Borów. Młodzi artyści rozpoczęli spotkanie od wspólnego zaśpiewania piosenki ,,Tacy młodzi”, następnie wszystkich zebranych serdecznie powitał pan wójt Waldemar Grochowski oraz przedstawiciele instytucji wspomagających funkcje opiekuńczo-wychowawcze: p. Stanisław Czajka (Stowarzyszenie Integracja. Szkoła – Rodzina – Środowisko Lokalne), p. Kazimiera Zatylna (GOPS), p. Elżbieta Sucharska (Gminna Biblioteka Publiczna).
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Zielenic w humorystyczny i ciekawy sposób przedstawili współczesną wersję znanej bajki zatytułowaną ,,Kopciuszek z Kabaretu na Jednej Nodze”. Dopełnieniem występu uczniów były oryginalne stroje oraz piosenki: ,, Plum, plum wody szum”, ,,Nie mruczek, nie wnuczek”.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Borka Strzelińskiego zaprezentowali się w spektaklu ,,Śluby z Szopą”. Widowisko przybrało bardzo ciekawą formę, ponieważ uczniowie zainscenizowali próbę szkolnego teatrzyku. Pokazali, jak młodzież potrafi, mimo wcześniejszej niechęci, stworzyć coś wartościowego, ciekawego, a równocześnie zabawnego, a także ożywić klasyczny i nieco archaiczny tekst A. Fredry.
Na koniec swoje umiejętności pokazali uczniowie Gimnazjum z Borowa. Przedstawili oni obrazki z życia osiemnastowiecznej szlachty, pełnej gwałtowności i temperamentu, ale w wydaniu współczesnym, by pokazać, że dylematy bohaterów ,,Zemsty” to często obraz życia dzisiejszych sąsiadów. Gimnazjaliści w sposób humorystyczny i bardzo sugestywny dali wyraz sąsiedzkim uprzedzeniom i kłótniom, które w rezultacie doprowadziły do szczęśliwego zakończenia podsumowanego hasłem: ,,Zgoda, zgoda, a Bóg wtedy rękę poda”.
Całość występów została zakończona oryginalnym tańcem z szarfami w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej z Borka Strzelińskiego.Wszystko odbyło się w pięknej i ciekawej scenografii ukazującej wnętrze domu z kominkiem, uzupełnione meblami, której twórcą był rodzic – Norbert Zach.
Na zakończenie wszystkim artystom oraz przybyłym widzom podziękowała p. Elżbieta Sucharska zapraszając na kolejne spektakle o charakterze profilaktycznym w świetlicach wiejskich w Ludowie Śląskim, Zielenicach i Bartoszowej.Galeria zdjęć