WSZYSTKO O NAS

KLASY IV - VIII

WSZYSTKO O NAS

Warsztaty

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Borku Strzelińskim na warsztatach dendrologicznych...

21 października uczniowie klasy siódmej i ósmej z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Borku Strzelińskim zostali zaproszeni na warsztaty dendrologiczne do tamtejszego ogrodu przypałacowego. Pani dr inż. Elżbieta Wołoszczak pokazała uczniom starodrzew ogrodowy oraz przybliżyła zagadnienia sztuki projektowania XIX -wiecznych ogrodów. Uczestnicy poznali różne gatunki drzew rosnące w przypałacowym parku, dowiedzieli się, jakie są ich cechy charakterystyczne i skąd pochodzą. Uczniowie warsztatów mogli podziwiać aleję lipową, kolekcję kamienii nad stawami, a także małą architekturę ogrodową. Spośród drzewostanu najbardziej zachwycające okazały się sędziwe platany klonolistne (Platanus acerifolia) o łuszczącej się korze i miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.) uważany za żywą skamielinę. Po części teoretycznej był czas na zbieranie kolorowych liści, z których powstały rozmaite dzieła.

„Gotuj się na zmiany”

Nasza szkoła wzięła udział w Programie „Gotuj się na zmiany”. Uczniowie klasy V podczas zajęć wychowania do życia w rodzinie pracowali stosując innowacyjną metodę Action Learning. Głównym celem programu były zmiany nawyków żywieniowych, rozpoczynając od samodzielnego przygotowywania posiłków, z czym nasi uczniowie doskonale dawali sobie radę. Przyswajali wiedzę o zasadach bhp i higieny podczas przygotowywania przekąsek. W lekcjach praktycznych przyrządzaliśmy zdrowe śniadania i podwieczorki. Sprawdzaliśmy wartość kaloryczną przygotowanych dań oraz kładliśmy nacisk na stosowanie wyłącznie naturalnych składników, unikanie smażenia, ograniczanie dodatku cukru i soli, a także popularyzację spożycia warzyw owoców, ryb i roślin strączkowych.

„Marzycielska Poczta”

O tym, ile radości chorym dzieciom może sprawić kilka najprostszych i życzliwych słów przekonali się uczniowie naszej szkoły, którzy włączyli się do akcji „Marzycielska Poczta”. To ogólnopolska inicjatywa, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Udało nam się stworzyć ponad 100 kartek dla Julii, która w lutym obchodziła 10 urodziny. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pisały życzenia „prosto z serca”, sprawiając dziewczynce wiele szczęścia. Również 100 kartek z życzeniami trafiło do chorego Stasia Pielaka, który wraz z mamą przekazuje serdeczne pozdrowienia i podziękowania  za życzenia i wszystkie piękne rysunki od uczniów naszej szkoły. Chociaż w małym stopniu spełniliśmy Jego urodzinowe  marzenie.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym!